| Part Number | N2510-60K2RB |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 537070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N2510-60K2RB |
| Datasheet download |
| Part Number | N2510-60K2RB |
|---|---|
| Maximum Voltage Rating | 1000 V |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 20.02 x 8.59 x 9.91 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| MSL Level | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Type | Shrouded Header |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Depth | 8.59 mm |
| Product Height | 9.91 mm |
| Product Length | 20.02 mm |
| Replacement Part Number | PART-N2510-60K2RB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 76385-306LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 7 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103960-6.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR, Socket, Board-to-FPC, Narrow (0.35mm) Pitch, A35US, 34 Pins Download PDF datasheet for AXG734047FE1.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for HTSW-103-07-F-D.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, tin, 2 contacts Download PDF datasheet for M20-9990246.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 44499-0123.pdf |
|
Samtec | Conn Micro Terminal M 200 POS 0.8mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for ZA8-20-2-1.00-Z-10.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901303106.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640623-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-2.pdf |