| Part Number | M80-8882605 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Quantity in stock | 329580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Datamate L-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 13+13 contacts |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M80-8882605 |
| Datasheet download |
| Part Number | M80-8882605 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Method | Crimp |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Product Dimensions | 29.15 x 8.15 x 5.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Gender | SKT |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Depth | 8.15 mm |
| Product Height | 5.45 mm |
| Product Length | 29.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-M80-8882605 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0015917080.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE634124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT360164.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428204212.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 346910120.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector RCP 16 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 175615-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Interconnection System RCP 10 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5164711-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-121602LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022232051.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 13 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 171362-1.pdf |