| Part Number | 0039301021 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 422890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039301021 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039301021 |
|---|---|
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Gold |
| Pitch | 4.2 mm |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Housing Color | Natural |
| Product Dimensions | 5.4 x 19.4 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Length | 5.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039301021 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-8.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877602016.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-201402LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 25 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-818-25LF.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0903273310.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272041.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451809.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 22 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 104746-2.pdf |
|
Molex | VHDM 6 ROW DAUGHTERCARD LF - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 64 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10135583-641402LF.pdf |