| Part Number | 0015247140 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 644210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0015247140 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0015247140 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 4.2 mm |
| Product Dimensions | 9.6 x 11.34 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | RCP |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Lead Finish | Bright Tin |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Product Depth | 9.6 mm |
| Product Height | 11.34 mm |
| Replacement Part Number | PART-0015247140 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702462001.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT550224.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894010410.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-124-02LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 681512025.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board SKT 5 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 436500512.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299182.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for MMT-103-01-F-SH-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-4.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch DIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, gold (hi-temp mould), 4+4 contacts Download PDF datasheet for M20-9980445.pdf |