| Part Number | 559171830 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 593150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 559171830 |
| Datasheet download |
| Part Number | 559171830 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 21.4 x 11.5 x 9.75 mm |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Color | White |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Pitch | 2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Product Depth | 11.5 mm |
| Product Height | 9.75 mm |
| Product Length | 21.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-559171830 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board PL 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 55935-0235.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1.5mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 2106091-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE630124.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015942011.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559592630.pdf |
|
Molex | 1.27MM PF HDR SMT NRBLB RL SN 12CKT Download PDF datasheet for 90814-0212.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 86130202324355E1LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022288041.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500202.pdf |
|
Kyocera | KED14 5843 060022829+ 0.35MM PITCH BOARD Download PDF datasheet for 14 5843 060022829+.pdf |