| Part Number | 248000002000829+ |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 641900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 248000002000829+ |
| Datasheet download | - |
| Part Number | 248000002000829+ |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Operating Temperature | -55 to 80 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Pitch | 1 mm |
| Product Dimensions | 4.37 x 1.75 x 1.98 mm |
| Rad Hard | No |
| Type | Wire to Board |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 2 |
| Product Depth | 1.75 mm |
| Product Height | 1.98 mm |
| Product Length | 4.37 mm |
| Replacement Part Number | PART-248000002000829+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 45718-0002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-106HLF.pdf |
|
Molex | 2.0W B REC HSG 4CKT - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0099990989.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 30 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for N3440-5203RB.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559591030.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 5 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031590500.pdf |
|
3M | MMMJ3598-5002 PL FOUR WALL HEADER - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104655-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311042.pdf |