| Part Number | N3433-5302RB |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 643580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 50 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N3433-5302RB |
| Datasheet download |
| Part Number | N3433-5302RB |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| MSL Level | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Dimensions | 82.93 x 27.2 x 8.6 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 27.2 mm |
| Product Height | 8.6 mm |
| Product Length | 82.93 mm |
| Replacement Part Number | PART-N3433-5302RB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537800370.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 50 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for N3433-5302RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 7 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103960-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 9 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103958-8.pdf |
|
Panasonic | A4S SERIES BTB CONNECTOR 12PIN SOCKET Download PDF datasheet for AXE512124AW1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705530003.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT624124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header RCP 8 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1376350-2.pdf |
|
3M | Conn Wire to Board SKT 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 37216-62M3-004PL.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 120 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536471274.pdf |