| Part Number | N3627-6202RB |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 864050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N3627-6202RB |
| Datasheet download |
| Part Number | N3627-6202RB |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 49.91 x 8.6 x 24.6 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 8.6 mm |
| Product Height | 24.6 mm |
| Product Length | 49.91 mm |
| Replacement Part Number | PART-N3627-6202RB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878310820.pdf |
|
Kyocera | KED24 5847 018204829+ BTB 0.35MM PITCH H - |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for TMMS-105-01-S-Q-RA-FS.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT510124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-103166-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG8300J4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76382-408LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247241.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 40 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104652-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532530270.pdf |