| Part Number | 5-215915-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 366000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-215915-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-215915-0 |
|---|---|
| Termination Method | IDT |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Cable Mount |
| Housing Color | Gray |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 68.1 x 7.3 x 14.9 mm |
| Product Depth | 7.3 mm |
| Product Height | 14.9 mm |
| Product Length | 68.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-215915-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0879370406.pdf |
|
Molex | C-GRID SR RA HDR 6.75 2.90MM TN-A 3CKT - |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 8 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-608LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK750347G.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for STMM-110-02-G-D.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022053031.pdf |
|
Molex | C-GRID HDR SMT W PEG CAP T&R 10CK - |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76342-313LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ16325100J0G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 50362296.pdf |