| Part Number | 68001-404HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 842900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68001-404HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68001-404HLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 10.16 x 2.41 x 8.38 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-68001-404HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Kyocera | Conn Board to Board PL 24 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 14 5807 024002829+.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 906351341.pdf |
|
Molex | 1.27MM PF HDR SMT NRBLB RL SN 12CKT Download PDF datasheet for 90814-0212.pdf |
|
AVX | ELC59 8458 096000386 BOARD TO BOARD CONN - |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284023.pdf |
|
Panasonic | F4S CONNECTOR 80PINS DD1 - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874381043.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 13P 2R MS(P1.27,H6.985) - |
|
Molex | VHDM 6 ROW DAUGHTERCARD LF - |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-F06-18U-LF.pdf |