| Part Number | 5-103957-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 763930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 7 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103957-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103957-6 |
|---|---|
| Termination Method | IDT |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 17.72 x 15.24 mm |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | RCP |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 15.24 mm |
| Product Length | 17.72 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103957-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247140.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0440680107.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 245602024000829+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874272402.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-644313-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640456-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015681407.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022232021.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 462070012.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 94 POS Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2005194-2.pdf |