| Part Number | 0039310128 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 819810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039310128 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039310128 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Dimensions | 26.8 x 11 x 12.8 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 26.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039310128 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for LSH-050-01-G-D-A.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR3.204P P0.6MM H5 - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 9 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-31509LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5102154-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK630347YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039290243.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 3 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020110-H031A01LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91614-308LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 22-15-2086.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 907790004.pdf |