| Part Number | 5024941470 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 241970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 14 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5024941470 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5024941470 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Resin |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 32 x 6.85 x 7.45 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | RCP |
| Pitch | 2 mm |
| Product Depth | 6.85 mm |
| Product Height | 7.45 mm |
| Product Length | 32 mm |
| Replacement Part Number | PART-5024941470 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for HTSW-103-14-F-D-005.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2Power 14Signal POS Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 87527-1612.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878321028.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 16 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0447641602.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector PL 4 POS 5.08mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 770156-5.pdf |
|
3M | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 966206-2000-AR-PR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F50547YG.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284070.pdf |
|
Molex | SR BTS TT 7 ASY - |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK550147YG.pdf |