| Part Number | 560020-1220 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 724840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 560020-1220 |
| Datasheet download |
| Part Number | 560020-1220 |
|---|---|
| Pitch | 2 mm |
| Housing Color | Natural |
| Rad Hard | No |
| Maximum Voltage Rating | 125 Vac |
| Maximum Contact Resistance | 10 MOhm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Processing Temperature | 255 °C |
| Pin Count | 12 |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Rows | 1 |
| Package Dimensions | 28.6 x 7.8 x 8 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Type | Shrouded Header |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Number of Contacts | 12 |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Product Depth | 7.8 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 28.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-560020-1220 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 963357-4.pdf |
|
Molex | MICROFIT 3.0 SR RA SMT NAIL 15AU 10CKT Download PDF datasheet for 43650-1013.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68015-202HLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE440124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039290103.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100004.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84517-191LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header PL 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559350830.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 103240-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 87139-006LF.pdf |