| Part Number | 1-1123723-8 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 746980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1123723-8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1123723-8 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Contact Material | Brass |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 31.62 x 8.5 x 10.7 mm |
| Pitch | 3.96 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 8.5 mm |
| Product Height | 10.7 mm |
| Product Length | 31.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1123723-8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024261410.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311220.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 7.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-2013519-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 3 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5025850370.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293166.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 42820-2214.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0010894202.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-116HLF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0791098604.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG160144.pdf |