| Part Number | TSM-104-02-S-SV |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 693680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-104-02-S-SV |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-104-02-S-SV |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 10.16 x 2.54 x 11.94 mm |
| MSL Level | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 11.94 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-104-02-S-SV |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 140 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-142402LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 353121260.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Embossed T R Download PDF datasheet for 465571545.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-108-02-S-DV-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530140810.pdf |
|
Samtec | Conn High Speed Socket Strip SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for QSE-020-01-C-D-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0346900200.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430452400.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0907790010.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 35312-0960.pdf |