| Part Number | 61083-162602LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 145400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-162602LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-162602LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 69.8 x 6 x 5.7 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Brass |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel Over Nickel |
| Pitch | 0.8 mm |
| Gender | PL |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 5.7 mm |
| Product Length | 69.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-162602LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 59112-G3610-100LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed Tape and Plastic Reel Download PDF datasheet for AXG134224.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 25P 2R MS(P1.27,H6.985) - |
|
TE Connectivity | Conn Automotive Plug Connector RCP 11 POS 4mm Solder ST Thru-Hole 11 Terminal 1 Port - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10085041.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-F06-14U-LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-1735480-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503763-0291.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 3 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103959-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board PL 4 POS 3mm Solder ST Bag Download PDF datasheet for 0442420001.pdf |