| Part Number | 1-215083-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 422410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector M 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-215083-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-215083-4 |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Color | Red |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 21.3 x 5.1 x 10.2 mm |
| Family Name | Micro-MaTch Board-to-Board & Wire-to-Board Conn. |
| Termination Method | IDT |
| Gender | M |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 10.2 mm |
| Product Length | 21.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-215083-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board M 3 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010844030.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901362202.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder RA SMD Tray Download PDF datasheet for 316229-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10093055-106TRLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 61083-201409LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1-103638-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 9 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640389-9.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878321028.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 25 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91930-21125LF.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for STMM-110-02-G-D.pdf |