| Part Number | 68464-122HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 429980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 22 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68464-122HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68464-122HLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | 1500 Vac |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Number of Rows | 2 |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 27.94 x 4.83 x 13.46 mm |
| Type | Unshrouded Header |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 13.46 mm |
| Product Length | 27.94 mm |
| Replacement Part Number | PART-68464-122HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 18 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 791098608.pdf |
|
Dubilier Components | DBLDBCPHC1502AT1 E8 PN00170, 2 WAY HEADE Download PDF datasheet for DBCPHC1502AT1 E8.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 39296208.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512108.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Interconnection System RCP 10 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5164711-0.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-107-07-G-D.pdf |
|
Molex | 2.0WB DUAL RA PLUG ASSY 14CKT SHORT TAIL - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122084.pdf |
|
3M | Conn IDC Connector SKT 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3421-7600.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103638-5.pdf |