| Part Number | 5-104652-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 592030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 50 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104652-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104652-5 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 36.22 x 3.05 x 4.83 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 3.05 mm |
| Product Height | 4.83 mm |
| Product Length | 36.22 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104652-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10093055-308TRLF.pdf |
|
HIGH TOP PRO | HDMI 19P SMT Download PDF datasheet for 1HD01913-51219.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039296088.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901310132.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 16 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG7160J7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702470852.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector M 16Power 60Signal POS Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 178780-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 76385-304LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104910-9.pdf |
|
Amphenol-FCI | 574-5MBF-SAS RECEPTACLE VERT 12GB S Download PDF datasheet for 10130433-004C-TRLF.pdf |