| Part Number | 501645-1220 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 655980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501645-1220 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501645-1220 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 14 x 8.2 x 12 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 8.2 mm |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 14 mm |
| Replacement Part Number | PART-501645-1220 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn SCSI RCP 38 POS 0.6mm Solder ST SMD 38 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for U10-D038-320T.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TMM-105-01-S-D-SM-009-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 400 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 459714315.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector F 3 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1-917048-1.pdf |
|
Molex | Conn Stac64 HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0346910161.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95278-101A06LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 2 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0010021022.pdf |
|
3M | 3M FOUR-WALL HEADER - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022152166.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 69133-264HLF.pdf |