| Part Number | 0532610371 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 408310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0532610371 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0532610371 |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Material | Nylon 46 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 8.9 x 5.2 x 3.4 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 1.25 mm |
| Product Depth | 5.2 mm |
| Product Height | 3.4 mm |
| Product Length | 8.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-0532610371 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299182.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0099990996.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 70 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 776184-2.pdf |
|
Samtec | Conn Elevated Socket SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for ESW-110-23-S-D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 13 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430012.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 87759-1050.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146256-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502386-0270.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 828801-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT416124.pdf |