| Part Number | 59202-F36-04P134LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 320410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board Stacker HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 59202-F36-04P134LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 59202-F36-04P134LF |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 255 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Type | |
| Number of Rows | |
| Number of Contacts | |
| Maximum Current Rating | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Product Dimensions | 8 x 4 x 15.5 mm |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 15.5 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-59202-F36-04P134LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 533750510.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 95293-101B04LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT550124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-620LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901210126.pdf |
|
Samtec | Conn High Speed Socket Strip SKT 120 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERF5-060-05.0-L-DV-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878331231.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR4 SO DIMM 260P 5 - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 140 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-144402LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-104433-3.pdf |