| Part Number | 20021121-00010C1LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 437030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20021121-00010C1LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20021121-00010C1LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 6.35 x 3.4 x 4.5 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 3.4 mm |
| Product Height | 4.5 mm |
| Product Length | 6.35 mm |
| Replacement Part Number | PART-20021121-00010C1LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 32 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0643340100.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 55724-001LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK870145WG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 10127721-082LF.pdf |
|
Molex | Board-to-Board Plug Connector, SlimStack Armor\u2122, SMD, 0.35mm Pitch, Dual Row, Vertical, 14CKT, T R Download PDF datasheet for 5050701420.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428192233.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10129206-0010013LF DDR4 LUP FOR HP ME Download PDF datasheet for 10129206-0010013LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68020-472HLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 120 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6A2347YG.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0702871002.pdf |