| Part Number | 5-102617-8 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 408330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-102617-8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-102617-8 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 28.24 x 16.23 x 10.49 mm |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 16.23 mm |
| Product Height | 10.49 mm |
| Product Length | 28.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-102617-8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector PL 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 1-216093-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281698-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0460150203.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 828801-3.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTSH-105-01-L-DV-K-A.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 15 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272151.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK670247YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 66956-008LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0757575181.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S50647YG.pdf |