| Part Number | D2516-6002-AR |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 613450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D2516-6002-AR |
| Datasheet download |
| Part Number | D2516-6002-AR |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Type | Shrouded Header |
| Mounting | Through Hole |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 27.64 x 8.59 x 9.91 mm |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Maximum Voltage Rating | 1000 V |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 8.59 mm |
| Product Height | 9.91 mm |
| Product Length | 27.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-D2516-6002-AR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 48 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 148714-1.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2534-6002RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500318.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146250-7.pdf |
|
AVX | WIRE TO BOARD POKE HOME CONNECTOR 8PIN Download PDF datasheet for 9276008021906.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0555600607.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 80 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 9-146258-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104362-7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 436500312.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010085031.pdf |