| Part Number | 5013310607 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 842570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5013310607 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5013310607 |
|---|---|
| Pitch | 1 mm |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 8.24 x 5 x 5.41 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 5.41 mm |
| Product Length | 8.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-5013310607 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | CONNECTOR ARRAY FEMALE SOCKETS - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 12 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 791098455.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702470852.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 10 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502386-1070.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-215297-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Ultra-Fit Download PDF datasheet for 172286-1104.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039281103.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103735-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 4 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5025840470.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK530137YG.pdf |