| Part Number | 1-1744429-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 626580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1744429-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1744429-0 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Number of Rows | 1 |
| Type | Wire to Board |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Housing Material | Nylon |
| Lead Free | Yes |
| Pitch | 3.96 mm |
| Family | 1744429 |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Current Rating | 8 A |
| Housing Color | Natural |
| Contact Material | Brass |
| Maximum Voltage Rating | 250|250 Vdc|Vac |
| Maximum Contact Resistance | 20 MOhm |
| Packaging | Bag |
| Number of Contacts | 10 |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 8.6 mm |
| Product Height | 10.91 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1744429-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450425.pdf |
|
AVX | WIRE TO BOARD POKE HOME CONNECTOR 8PIN Download PDF datasheet for 9276008021906.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874271842.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5013310207.pdf |
|
Amphenol-FCI | M.2 H:5.7MM M KEY Download PDF datasheet for 10133306-004RLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-134HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-118-36LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018761840.pdf |
|
3M | 3M MetPak 2-FB Inverse Socket 2 mm 5-Row, Vertical, Solder or Press-Fit Tail Download PDF datasheet for MP2-R090-51P1-LR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG7300J7.pdf |