| Part Number | 1-534206-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 787580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-534206-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-534206-0 |
|---|---|
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 25.4 x 5.03 x 8.64 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Max Processing Temp | 240 |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 5.03 mm |
| Product Height | 8.64 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-534206-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 963357-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 2-1658527-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76342-305LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0559093474.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640441-6.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board PL 2 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 10 9159 002 101 116.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST SMD Emboss on Reel Download PDF datasheet for 292175-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI57202-S52-06KLF Download PDF datasheet for 57202-S52-06KLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-1734516-4.pdf |
|
Molex | MGRID HDR SHRD SMT CAP T&R .05AULF 14CKT Download PDF datasheet for 0878325662.pdf |