| Part Number | 5-103908-9 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 462770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103908-9 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103908-9 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 27.94 x 6.98 x 13.58 mm |
| Product Depth | 6.98 mm |
| Product Height | 13.58 mm |
| Product Length | 27.94 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103908-9 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039289108.pdf |
|
Samtec | SATQRM8-036-02.0-L-D-DP-A-TR 0.8 Q RATE Download PDF datasheet for QRM8-036-02.0-L-D-DP-A-TR.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 50 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for N3433-5302RB.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702461601.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640455-6.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 791091002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 34 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 6437288-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 12 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG8120J4.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 40 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 875684044.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Vertical 3mm PC Tail Connector, gold clip + gold shell, 5+5 contacts Download PDF datasheet for M80-8501045.pdf |