| Part Number | 3-643818-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 616380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 3 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-643818-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-643818-3 |
|---|---|
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | F |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Color | Yellow |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 11.89 x 9.02 x 18.42 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 3.96 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | IDT |
| Product Depth | 9.02 mm |
| Product Height | 18.42 mm |
| Product Length | 11.89 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-643818-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board SKT 20 POS 1.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5031482090.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, latched, selective gold + tin lead, 13+13 contacts Download PDF datasheet for M80-8672622.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.92mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010634037.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 25P 2R MS(P1.27,H6.985) - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554511070.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104549-7.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2232521-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed Tape and Plastic Reel Download PDF datasheet for AXG134224.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877601016.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2mm Solder RA SMD Bag Download PDF datasheet for 95000-104LF.pdf |