| Part Number | 5-147377-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 556620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-147377-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-147377-1 |
|---|---|
| Product Dimensions | 12.55 x 8.74 x 11.05 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 8.74 mm |
| Product Height | 11.05 mm |
| Product Length | 12.55 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-147377-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022288083.pdf |
|
Harwin | Datamate J-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, selective gold + tin, with jackscrews, 10+10 contacts Download PDF datasheet for M80-5002042.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499911-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98417-G61-12ULF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103735-2.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 44 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 0875684493.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TLW-103-01-G-D-RA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA SMD Download PDF datasheet for 953820-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 95293-101B04LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451002.pdf |