| Part Number | 10114828-10202LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 309040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1.25mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10114828-10202LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10114828-10202LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Matte Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 1.25 mm |
| Housing Color | Natural |
| Maximum Contact Resistance | 20 mOhm |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 7.25 x 3.7 x 4.7 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Pin Count | 2 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 3.7 mm |
| Product Height | 4.7 mm |
| Product Length | 7.25 mm |
| Replacement Part Number | PART-10114828-10202LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103639-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK760247G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board F 16 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 347290160.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 146130-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 12 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021321-00012C4LF.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3429-6302RB.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE670124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310120.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644488-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector PIN 3 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103946-2.pdf |