| Part Number | TSW-102-08-T-S-RA |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 465370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSW-102-08-T-S-RA |
| Datasheet download |
| Part Number | TSW-102-08-T-S-RA |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 5.08 x 9.9 x 3.02 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Product Depth | 9.9 mm |
| Product Height | 3.02 mm |
| Product Length | 5.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSW-102-08-T-S-RA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header RCP 8 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1376350-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021521-00016T1LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.25mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 10114830-10104LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 57202-G52-04LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644754-4.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 16 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0547220164.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-102202-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021321-00016C1LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE620224.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector RCP 16 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 175615-2.pdf |