| Part Number | LSH-050-01-G-D-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 853200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LSH-050-01-G-D-A |
| Datasheet download |
| Part Number | LSH-050-01-G-D-A |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Maximum Current Rating | 1.5/Contact |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 30.06 x 6.5 x 1.91 mm |
| Max Processing Temp | 230 |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Pitch | 0.5 mm |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 6.5 mm |
| Product Height | 1.91 mm |
| Product Length | 30.06 mm |
| Replacement Part Number | PART-LSH-050-01-G-D-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | CONN SMD HOUSING150P 2R FR(P0.8,H6.12) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874270442.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 80 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87402-140LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0535170610.pdf |
|
Molex | MINI50 RAHDR 16CKT BLK POL A TRAY Download PDF datasheet for 34826-0160.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-102-08-G-S.pdf |
|
Amphenol-FCI | 578-5NPF-BERGSTIK STR - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0099990994.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301202.pdf |