| Part Number | 0554561169 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 606360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 11 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0554561169 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0554561169 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 17.4 x 8.15 x 4.5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 1.25 mm |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Housing Color | Natural |
| Product Depth | 8.15 mm |
| Product Height | 4.5 mm |
| Product Length | 17.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0554561169 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430450823.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451006.pdf |
|
Samtec | Conn High Speed Socket Strip SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERF5-020-07.0-L-DV-K-TR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT360164.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTR-110-03-G-D-06.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537800370.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5120527-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76384-412LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76382-408LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272061.pdf |