| Part Number | 0533980267 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 733210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0533980267 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0533980267 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 7.65 x 5.1 x 5.7 mm |
| Pitch | 1.25 mm |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Nylon 46 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 5.7 mm |
| Product Length | 7.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-0533980267 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91931-31131LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826938-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board PIN SKT 2 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 1971567-1.pdf |
|
Molex | 2.54MM SRSW TH HDR W O CAP 2.5SNLF 6CKT - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009481104.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-083402LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-101402LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361104.pdf |
|
Molex | RAST 5 VERTICAL HDR 2 CCT SN Download PDF datasheet for 91999-0090.pdf |
|
Amphenol-FCI | 51700-10200804CCLF PWRBLADE V T PRESS-FIT H - |