| Part Number | 67997-226HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 701380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 67997-226HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 67997-226HLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 33.02 x 4.83 x 8.38 mm |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 33.02 mm |
| Replacement Part Number | PART-67997-226HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG134144.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292132-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-647050-8.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 40 POS 0.8mm Solder ST Edge Mount T R Download PDF datasheet for ERM8-020-01-L-D-EM2-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-1761603-9.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-5.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 2P 1R MS(P5.08,H8.38) - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894010910.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.25mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 10114830-10104LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039290083.pdf |