| Part Number | 0039299106 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 379270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039299106 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039299106 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Dimensions | 12.8 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Height | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039299106 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | CONNECTOR P5KS 0.5 mm pitch Download PDF datasheet for AXK6S40547YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-146268-0.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878310641.pdf |
|
Molex | 0.4 BB PLUG ASSY 42CKT EMBSTP PKG Download PDF datasheet for 5033084252.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 85923-4.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87914-1807.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSW-104-01-F-S.pdf |
|
Amphenol-FCI | BOARD TO BOARD CONNECTOR, 25 PINS Download PDF datasheet for 91901-32125LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0533750710.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450212.pdf |