| Part Number | 1-829264-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 416740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-829264-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-829264-5 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 38.1 x 5.06 x 6.2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Gender | SKT |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Color | Green |
| Product Depth | 5.06 mm |
| Product Height | 6.2 mm |
| Product Length | 38.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-829264-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 11 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122111.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640620-4.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 100 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0534081079.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311421.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 15 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91931-31115LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0533241260.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 12 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 89947-112LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 179096-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 40 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-640LF.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 80 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-20-05.0-L-04-2-A-K-TR.pdf |