| Part Number | 0543630689 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 486830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0543630689 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0543630689 |
|---|---|
| Product Dimensions | 18.9 x 5.84 x 1.5 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 0.5 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 5.84 mm |
| Product Height | 1.5 mm |
| Product Length | 18.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-0543630689 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed Tape and Plastic Reel Download PDF datasheet for AXG7200J7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE570124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE516127D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 25 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0878342643.pdf |
|
Samtec | Conn Socket and Terminal Strip SKT HDR 60 POS 0.635mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for LSS-130-03-F-DV-A-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 87022-605LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 57102-G06-06LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F20347YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499786-9.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Individual Download PDF datasheet for 6-103644-3.pdf |