| Part Number | 20021321-00008C4LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 162040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 8 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20021321-00008C4LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20021321-00008C4LF |
|---|---|
| Pitch | 1.27 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 10.62 x 3 x 4.5 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 3 mm |
| Product Height | 4.5 mm |
| Product Length | 10.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-20021321-00008C4LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT440124J.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FLE-105-01-G-DV-A.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 32 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 91625-318LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 68683-332LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S60547YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 34691-0203.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 826631-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 15913034.pdf |
|
Molex | TFR HEADER W DETECT PIN - |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch SIL Vertical 3.5mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, gold, 2 contacts Download PDF datasheet for M22-2010205.pdf |