| Part Number | 0559171610 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 573310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0559171610 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0559171610 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Pitch | 2 mm |
| Product Dimensions | 19.4 x 11.5 x 9.75 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Product Depth | 11.5 mm |
| Product Height | 9.75 mm |
| Product Length | 19.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0559171610 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 104238-0210.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 5 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640428-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103634-7.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for SFMC-104-01-S-D.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022053041.pdf |
|
Amphenol-FCI | 578-5NPF-BERGSTIK STR - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023520700.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0528850474.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293026.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board M F 30 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10106813-031112LF.pdf |