| Part Number | 0015246180 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 293950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0015246180 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0015246180 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Color | Natural/White |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 40.2 x 20.7 x 15 mm |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Product Depth | 20.7 mm |
| Product Height | 15 mm |
| Product Length | 40.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0015246180 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022052081.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5177985-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826629-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 87139-006LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68015-409HLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT360164.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0442060007.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874370873.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-104-01-L-SV-P.pdf |
|
Amphenol-FCI | Receptacle Combo Assy, PCB, R A TH, 20 Power Contacts (Left), 35 Signal Contacts (Right), HD Download PDF datasheet for 10108888-R20353HLF.pdf |