| Part Number | 0039300100 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 855760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039300100 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039300100 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Dimensions | 22.2 x 19.4 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polyamide 66 |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Length | 22.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039300100 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 440670201.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 59112-G3610-100LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640428-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0050362306.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039289148.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 346950100.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-146254-0.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 150 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERM8-075-03-L-D-RA-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 22032061.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 39310168.pdf |