| Part Number | 546840244 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 471170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 546840244 |
| Datasheet download |
| Part Number | 546840244 |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Housing Color | Brown |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Pitch | 0.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-546840244 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010897060.pdf |
|
Panasonic | Conn Fine Pitch Connector SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXN340038PJ.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5037761010.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 87139-006LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705430017.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector RCP 16 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 175615-2.pdf |
|
TE Connectivity | CONN HIGH DENSITY RCP 20 POS SLDR RA TH Download PDF datasheet for 175975-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281695-5.pdf |
|
Molex | KK200 POL WAFER ASSEMBLY 2599M02A Download PDF datasheet for 10-08-5021.pdf |