| Part Number | 20020107-D081A01LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 697480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board SKT 8 POS 3.81mm Solder ST Thru-Hole Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20020107-D081A01LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20020107-D081A01LF |
|---|---|
| Housing Color | Green |
| Max Processing Temp | 250 |
| Gender | SKT |
| Operating Temperature | -40 to 115 °C |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 3.81 mm |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 31.67 x 7.2 x 9.2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 7.2 mm |
| Product Height | 9.2 mm |
| Product Length | 31.67 mm |
| Replacement Part Number | PART-20020107-D081A01LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0550910574.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 2 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103958-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 89885-302LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 100 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1565359-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22041091.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 499786-2.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR F4S 0.4MM 42PINS HEADER DD1 - |
|
Panasonic | CONNECTORS A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE624124FE1D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644489-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-414HLF.pdf |