ABLS-40.000MHZ-T Abracon
ABLS-40.000MHZ-T Images
Please contact us for more photos of ABLS-40.000MHZ-T
Part Number ABLS-40.000MHZ-T
Manufacturer Abracon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Crystal 40MHz 18pF 2-Pin HC-49 US T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level ABLS-40.000MHZ-T
Datasheet download ABLS-40.000MHZ-T.pdf
Request Quotation for ABLS-40.000MHZ-T
ABLS-40.000MHZ-T Specifications
Part Number ABLS-40.000MHZ-T
Pin Count 2
Standard Frequency 40 MHz
Series Resistance 80 Ohm
Type Crystal
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 260 °C
Load Capacitance 18 pF
Frequency Aging ±5 ppm
Frequency Tolerance ±50 ppm
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Mode of Oscillation 3rd Overtone
Supplier Package HC-49/US
Package Dimensions 11.4 x 4.7 x 4.2 mm
Frequency Stability ±50 ppm