AISC-1008-2R7JT Abracon
AISC-1008-2R7JT Images
Please contact us for more photos of AISC-1008-2R7JT
Part Number AISC-1008-2R7JT
Manufacturer Abracon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Chip Wirewound 2.7uH 5% 7.9MHz 22Q-Factor Ceramic 290mA 1008 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level AISC-1008-2R7JT
Datasheet download AISC-1008-2R7JT.pdf
Request Quotation for AISC-1008-2R7JT
AISC-1008-2R7JT Specifications
Part Number AISC-1008-2R7JT
Test Frequency 7.9 MHz
Technology Wirewound
Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Package/Case 1008
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 125 °C
Product Dimensions 2.92 x 2.79 x 2.29 mm
Product Depth 2.79 mm
Product Height 2.29 mm
Product Length 2.92 mm