| Part Number | 10118192-0002LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 317830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Micro USB Type B RCP 4 POS 0.65mm Solder RA SMD 4 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Other |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10118192-0002LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10118192-0002LF |
|---|---|
| Operating Temperature | -30 to 80 °C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Rad Hard | No |
| Type | Micro USB Type B |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Gold Flash Over Nickel |
| Number of Terminals | 4 |
| Pin Count | 4 |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Ports | 1 |
| Gender | RCP |
| Pitch | 0.65 mm |
| Package Dimensions | 7.5 x 5.05 x 2.8 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 5.05 mm |
| Product Height | 2.8 mm |
| Product Length | 7.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-10118192-0002LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Power PBA M 4 POS ST Download PDF datasheet for 10079074-001LF.pdf |
|
Amphenol | EXPRESSPORT\u2122 COMBO, 2XN SPF+, w o Light Pipe, Spring Finger Gasket, 2x6, Tray Download PDF datasheet for UE86-B6627-00321.pdf |
|
TE Connectivity | Discrete Connector PIN ST Download PDF datasheet for 118345-000.pdf |
|
TE Connectivity | AMP2-6609095-7 - |
|
Molex | MINIFIT TPA RCPT HSG 02 CKT V-0 BLK Download PDF datasheet for 0015975021.pdf |
|
Amphenol | S410 - MOLDED PINS, L-48 CONTACT VERSION - |
|
HIGH TOP PRO | Conn USB Type A F 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for UB101S04EP2.pdf |
|
Amphenol-FCI | EHPCE STRAD 2UP+6LP+2UP+20S - |
|
Amphenol-FCI | 0.45M 30AWG INTERNAL MIN-SAS HD - |
|
Amphenol-FCI | Hard Metric Connectors - |